Пилотите кои спасуваат животи на врвот на светот

Спонзорирани линкови

Две години по страшниот потрес во Непал кој однесе илјадници животи, а беше и причина за лавината на Еверест во која загинаа 22 луѓе, искачувачите повторно се вратија на највисоката планина на светот.

Храбрите пилоти на хеликоптери кои тогаш се обидоа да спасуваат, работеа на оживување на погоденото подрачје и сега се враќаат повторно во спасувачка акција. За нив е снимен серијалот „Спасување од Еверест” кој на Дискавери ќе се прикажува во вторниците во 22 часот, започнувајќи од 11 април.
Минатата сезона, во придружба на Шерпи, стотина планинари и авантуристи се обидоа да го освојат Еверест. Тоа е опасен, тежок и потенцијално смртоносен потфат. Со тенката линија меѓу животот и смртта, судбината и на најискусните планинари и Шерпи е оставена во рацете на неколкуте пилоти на хеликоптери. До крајот на минатата сезона забележани се неколку стотини повици за помош. Одговорот на тие повици не е само еден од најопасните работи на светот, туку истовремено остава и неопислива емоционална трага во животот на пилотите.

ЕВЕРЕСТ- ИСКАЧУВАЧКА СЕЗОНА 2016

• Издадени се вкупно 289 дозволи за искачување, заедно со повеќе од 350 Шерпи кои ги следат.
• Пет алпинисти умреа лани на Еверест. Три Индиски планинари, Холанѓанец и Австријка како и еден Шерпа после смртоносен пад.
• Хеликоптерите смеат да летаат само до базниот камп, а повеќе од тоа смеат да одат само во операции за спасување. Вкупно се остварени 150 летови околу и над базниот камп.
• За прв пат во историјата, Владата на Непал додели посебни дозволи за хеликоптери со кои имаат дозвола за лет до Камп 1 и достава на опрема за искачување. Пилотите Џејсон и Сидарта ја спроведоа оваа мисија чија цел е да се смали бројот на повеќекратни искачувања на Шерпите преку ледопадот Кумбу.

Серијалот „Спасување од Еверест” во 6 епизоди на гледачите го приближува едно од најубавите и најопасни места на светот. Мултинационалните тимови за потрага и пилоти на хеликоптери за спасување секој ден будно ја следат планината, за во случај на незгода веднаш да тргнат во помош на повредените. Оваа серија нуди ексклузивен увид во акцијата на бестрашните пилоти и медицински единици кои заедно одговараат на итните повици за помош.
Продукцискиот тим снимаше на терен точно една година по потресот кој го погоди тоа подрачје во 2015. Ексклузивните снимки сведочат како спасувачките екипи реагираат по повторното отворање на сезоната за искачување на Еверест.
„Да се однесат гледачите на извонредни места и голем пристап е мисија на Дискавери. Со оваа серија, истражуваме драматичен, нов, психички и емоционален терен”, изјави Марџори Каплан, директор за содржина на Discovery Networks International. „Почестени сме што луѓето ги ризикуваат своите животи за да им помогнат на другите на едни од најтешките и најнемилосрдни терени, како и што дозволија пристап на нашите камери во нивниот свет”.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Екслузивно со Стеван Стеванович: Неоткриени детали од прославата на РК Вардар но и од приватниот живот
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford