Овој гаџет го користи биењето на вашето срце како лозинка

Спонзорирани линкови

Nymi поседува алгоритам кој ќе го следи биењето на срцето на личноста која го носи и ќе го запомни биењето карактеристично за секоја личност. Тие карактеристични биења ќе се користат како алтернатива за ПИН или некои други лозинки.

Препознавањето на биењето на срцето во скоро време би можело да се користи и за отклучување на врата, палење на автомобилот, плаќање на сметки, а сѐ благодарение на новиот гаџет кој моментално се развива. Nymi е паметна нараквица која го препознава идентитетот на корисникот користејќи електрокардиограм (ЕКГ), односно ритам на биењето на срцето.

Канадска компанија Bionym е творец на овој интересен гаџет.

Оваа технологија е сеуште во фаза на тестирање за кое доби 9 милиони фунти од различни компании, вклучувајќи го и добро познатиот MasterCard. Творците на оваа нараквица велат дека на неа нема да влијае тоа дали личноста која ја носи трча, вежба или седи, бидејќи единствените ЕКГ секогаш ќе се препознаат и уредот ќе функционира без проблем.

Во текот на идентификација на системот ќе се игнорираат нискофреквентните аномалии. Доколку личноста боледува од срцеви аритми или има вграден пејсмејкер и она ќе може да го носи Nymi, затоа што секое биење на срцето дури и неправилно биење, има единствен „потпис“. Кога ќе се активира Nymi, она комуницира преку Bluetooth Low Energy (BLE) врска со паметни уреди како што се смартфоните, автомобилите, дури и заклучена врата.

Овој геџет е отпорен и на крадци, бидејќи сите податоци кои се чуваат на нараквицата ќе се избришат доколку таа се извади од раката на личноста која ја носи.

– Каде и да одите оваа нараквица ќе ве идентификува на други уреди кои можат да се користат за плаќање на сметка, а во иднина дури и за банкоматите, автомобилите и компјутерите – изјавил Balaji Goapalan, директор на компанијата Bionym.

Погледнете го видеото:

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Екслузивно со Стеван Стеванович: Неоткриени детали од прославата на РК Вардар но и од приватниот живот
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford