Една жена може да сака на тој начин како никогаш да нема да ве напушти. Но, може да дојде таков ден кога ќе замине толку лесно како никогаш да не ве сакала!

Спонзорирани линкови

За Моника Белучи многумина велат дека е италијанска божица на убавината, жена која со својот природен сензибилитет никого не остава рамнодушен, мајка на две прекрасни деца. Таа зборува три јазици и секојдневно вежба јога.

Издвоивме неколку мудри цитати од оваа фантастична жена како доказ дека надворешната убавина со себе може и да носи богата внатрешност.

Своето прво дете го родив на 40 години, второто на 45, снимав со Бонд на 50 години и никогаш не би сакала повторно да имам 20 години. Во младоста имате “beauté du diable” (ѓаволска убавина), како што велат Французите, убавина која не ја сфаќате, која не сте ја спознале. Но, кога ќе имате 50 години, во вас се раѓа убавина од друг вид, убавина која ви дава сила. Таа сила не е врзана за надворешната убавина!

Убавината на жената станува проблем само во два случаи: кога ја нема, и кога не постои ништо друго освен неа.

Нам ништо не ни припаѓа: ниту нашите мажи, ниту децата. Ние само можеме да ги споделиме чувствата и емоциите со луѓето што ги сакаме.

Една жена може да сака на тој начин како никогаш да нема да ве напушти. Но, може да дојде таков ден кога ќе замине толку лесно како никогаш да не ве сакала.

За мене, стареењето значи – да станеш подобар!

Луѓето може да го простат трудот на човекот, дури и талентот, но убавината и успехот – никогаш.

Што ќе правам кога ќе остарам, и кога мојата слика во огледалото повеќе нема да ме радува? Истото што го правеше и мојата мајка. Нема да се гледам себеси во огледалото – ќе гледам во своите деца.

Јас секогаш им кажувам на младите девојки: „Научете се да го сакате вашето тело!“
Бидејќи совршенството не постои, и сосема е очигледно дека жената со облини не е помалку убава од слабата девојка. Едноставно, треба да научите да се прифатите такви какви што сте!

На сите нам ни се потребни илузии. И токму поради тоа ги сакаме филмовите.

За ништо на светот не би сакала повторно да имам 20 години. Сега сум многу посреќна отколку тогаш, бидејќи во тоа растење ние се запознаваме себеси, се обидуваме да разбереме што сакаме да бидеме и патиме од несигурност. Сега точно знам што ми е потребно, а без што можам да живеам.

Да бидете убави на 20 години, тоа е природно. Кога сте убави на 35 или 40 години, тоа е резултат на работењето на себе и внатрешната среќа.

По мое мислење глупаво е, со оглед на младоста и убавината, да станете спонзоруша на некого со длабок џеб и бескрајно да го трошите животот по журки. Убавината ни е потребна како помош да ја пронајдеме хармонијата, љубовта, и смислата во овој хаотичен свет.

Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие на тој начин признаваат дека сте подобри.

Убавината станува експресивна и поинтересна кога е покриена со облека.

Женственост – тоа е хармонија, природност и сензуалност.

Не ги разбирам жените кои велат дека ги понижува машката желба. Мислам дека тие, едноставно, не се во хармонија со себе.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
„Купи насмевка“ ги изненади децата од ,,11 Октомври“ и „Козле“.
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford