Необични факти кои најверојатно не сте ги знаеле

Спонзорирани линкови

Некои од најнеобичните факти кои можеби не сте ги знаеле во својата книга “In Fact“ ги објави англискиот писател Нутал.

Фактите од типот дека Хитлер бил кандидиран за Нобелова награда за мир или дека шест посто од срцевите удари се случуваат за време на секс моќеби не сте ги знаеле. Британскиот автор напишал книга за овие и многу слични факти.

1.Хитлер бил кандидиран Нобелова на мир во 1938 година.
2.Секоја жена поминува просечно две години од својот живот пред огледало.
3.Две третини од луѓето на светот никогаш не виделе снег.
4.1982 година во Зимбабве бил донесен закон со кој им се забранува на ѓраѓаните да го исмеваат името на претседателот Касана Банана.
5.Жителите на Гана често го добиваат своето име по денот во кој се родени. Кофи Анан е роден во петок и го добил името според тој ден.
6. Околу 450 видови на животни практикуваат секс со истиот пол.
7.Фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо го добил своето име според Роналд Реган.
8.Шест посто од сите срцеви удари се случуваат за време на сексот. 90% од нив се за време на прељуба.
9.Секоја година помеѓу 30000 и 80000 метеори паѓаат на земмјата.
10.Зборовите “идиот“ и “кретен“ потекнуваат од медицинскиот речник.
11.Поголемиот број бебиња плачат во C- тон.
12.Просечниот број на деца кои се хоспитализираат е двојно помал за викенд кога се прави промоција на новата книга на Хари Потер.
13.НАСА никогаш не испраќа свои летала во вселената помеѓу 31 декември и 1 јануари. Стравуваат од проблеми со компјутерите.
14.После самоубиството на Мерлин Монро, бројот на самоубиствата во САД привремено се зголемил за 12 посто.
15.Секој 3400-ти американец е имитатор на Елвис.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
„Купи насмевка“ ги изненади децата од ,,11 Октомври“ и „Козле“.
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford