Тајните принципи на Шаолин: Не мислете многу. Размислувањето троши многу енергија

Спонзорирани линкови

Иако источните земји најчесто се поврзуваат само со Кунг Фу, Таи Чи или Чи Гонг боречките вештини, монасите Шаолин знаат многу повеќе за животот. Живеат подолго и поздраво. Повитални се и посмирени, а нивното учење е спој на будизмот и таоизмот.

Принципите на оваа филозофија може да се применат каде и да живеете и со што и да се занимавате.

Ова се само дел од нив:

– Не мислете многу. Размислувањето троши многу енергија. Од премногу мислење остарувате.

– Не зборувајте многу. Повеќето луѓе или зборуваат или работат. Подобро работете.

– Кога работите, работете 40. минути, па направете пауза од 10 минути. Кога подолг период гледате во нешто, што било, го нарушувате видот и внатрешните органи но и внатрешниот мир.

– Кога сте среќни, контролирајте го чувството. Кога ќе ја изгубите контролата ја уништувате енергијата во белите дробови.

– Не се грижете премногу и не се лутете, бидејќи така ја расипувате енергијата во црниот дроб и цревата.

– Кога јадете, не јадете премногу. Кога се прејадувате ја нарушувате работата на слезината. Јадете малку кога ќе почувствувате малку глад.

– Кога нешто правите, не брзајте. Одете полека и побрзо ќе стигнете.

– Ако се занимавате само со физичка активност и не правите вежби за дишење, ќе станете многу нетрпеливи и нервозни. Ќе го изгубите балансот на своето тело.

– Ако не се занимавате со физичка активност, само се одморате или медитирате, повторно ќе го изгубите балансот.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
„Купи насмевка“ ги изненади децата од ,,11 Октомври“ и „Козле“.
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford