• 2°C
  Берово
 • 5°C
  Битола
 • 0°C
  Валандово
 • 1°C
  Велес
 • 0°C
  Виница
 • 3°C
  Гевгелија
 • 0°C
  Гостивар
 • 0°C
  Дебар
 • 2°C
  Д. Капија
 • 1°C
  Д. Хисар
 • 0°C
  Делчево
 • 2°C
  Дојран
 • 3°C
  Кавадарци
 • 0°C
  Кичево
 • 0°C
  Кочани
 • 1°C
  Кратово
 • -1°C
  Крушево
 • 1°C
  Кр. Паланка
 • -1°C
  Куманово
 • 1°C
  Неготино
 • 0°C
  М. Каменица
 • -1°C
  М. Брод
 • 3°C
  Охрид
 • 2°C
  Пехчево
 • 1°C
  Прилеп
 • 5°C
  Пробиштип
 • 4°C
  Радовиш
 • 1°C
  Ресен
 • 3°C
  Св. Николе
 • 2°C
  Скопје
 • 2°C
  Струга
 • 2°C
  Струмица
 • 4°C
  Тетово
 • 2°C
  Штип

Како еден човек и еден пингвин станаа приказната на денот

Спонзорирани линкови

Пензионираниот ѕидар и повремен рибар, 71. годишниот Жоао Переира де Соуза од островското село во близина на Рио пред 5 години на плажата пронашол мал пингвин заглавен помеѓу камења.

Птицата полека умирала од глад, а телото и било покриено со масни и црни слоеви од масло. Пингвинот кој го нарекол Диндим, Соуза го однел во својот дом и го негувал додека да заздрави.

Откако Диндим целосно заздравил, рибарот го вратил во морето, без да очекува дека некогаш повторно ќе го види.

Но не можел ни да замисли дека по неколку месеци пингвинот ќе се вратил на островот да го бара.

Денес, Диндим, осум месеци годишно минува со Соуза, а остатокот од годината го минува хранејќи се на брегот на Аргентина и Чиле. Се верува дека оваа птица плива околу 8.000 километри за да се врати кај Соуза.

Соуза вели дека ја сака оваа птица како родено дете, и дека верува дека и птицата го сака него.

– На никој друг не му дозволува да ја допира. Доколку некој се обиде, таа го клукнува. Мене ми спие на раце, ми дозволува да ја капам и да ја хранам со сардини – вели Соуза.

Во последно време Диндим останува со него и по 11 месеци, а заминува дури кога ги менува перјата. Иако сите биле убедени дека птицата нема да се врати, не биле во право. Во главно се враќа во јуни, а заминува дома во февруари.

Секогаш кога ќе го види Соуза, Диндим среќно мавта со опашката и испушта звуци на задоволство.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford