Само 2% од луѓето може да ја решат „Ајнштајновата загатка“, можете ли вие?

Спонзорирани линкови

Многумина тврдат дека оваа загатка ја напишал Алберт Ајнштајн додека бил момче, иако не постојат цврсти докази за тоа.

Но, она што е сигурно е дека само 2 отсто од луѓето на светот може да ја решат.

Во прашање е навистина интелигентна игра за мозокот која популарно е наречена „Загатката на Ајнштајн“.

Обидете се да ја решите:

Постојат пет куќи со различни бои во низа. Во секоја живее една личност од различна националност. Петте сопственици на овие куќи пијат посебен пијалак, одредена марка на цигари и имаат миленици. Ниту еден од нив не пуши иста марка на цигари, пие ист пијалак и има ист миленик.

Други факти:

Британец живее во црвена куќа
Швеѓанецот има куче за миленик
Данецот пие чај
Зелената куќа се наоѓа од левата страна на белата куќа
Сопственикот на зелената куќа пие кафе
Сопственикот кој пуши Пал Мал има птици за миленици
Жителот на жолтата куќа пуши Данхил
Личноста која живее во куќата во средина пие млеко
Норвежанецот живее во првата куќа
Сопственикот кој пуши Блендс живее до куќата на која сопственикот има мачка
Личноста која има коњ живее до личноста која пуши Данхил
Личноста која пуши марка цигари Блумастер пие пиво
Германецот пуши марка цигари Принц
Норвежанецот живее до сината куќа
Личноста која пуши Блендс живее до човекот кој пие вода
Прашањето е: Која од овие личности има риба за миленик?

Не постојат трикови – се што ви е потребно е проста логика.

Доколку не успеавте, ви го откриваме решението…

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Екслузивно со Стеван Стеванович: Неоткриени детали од прославата на РК Вардар но и од приватниот живот
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford