• 6°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 10°C
  Валандово
 • 8°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 7°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 7°C
  Д. Хисар
 • 5°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 7°C
  Кочани
 • 5°C
  Кратово
 • 6°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 6°C
  Куманово
 • 9°C
  Неготино
 • 4°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 10°C
  Охрид
 • 6°C
  Пехчево
 • 7°C
  Прилеп
 • 6°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 8°C
  Ресен
 • 7°C
  Св. Николе
 • 9°C
  Скопје
 • 10°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 6°C
  Тетово
 • 7°C
  Штип

5 историски филмови кои мора да ги гледате

Спонзорирани линкови

Од филмови никогаш доста. Затоа за препорака имаме 5 историски филмови, кои ако не сте ги гледале – одма да ги гледате, а вие што сте ги гледале, препорака повторно да ги изгледате.

1. Gladiator (2000)

Филм на Ридли Скот, во главна улога е Расел Кроу заедно со Жоакин Феникс. Историска драма-акција, за времето на Римската Империја, кога еден Римски генерал ќе биде предаден од своите и синот на императорот ќе го убие неговото семејството, решава да направи одмазда, со што како гладијатор доаѓа во Рим. Филм изработен на класичен начин, без многу специјални ефекти, нешто што го вметнува како еден од најдобрите историски филмови некогаш направено.

2. Braveheart (1995)

Филм на Мел Гибсон, кој настапи и како режисер, и како главен актер. Филм за борбата на Шкотите против Англиската власт, каде што еден обичен човек, ќе ги обедини сите Шкоти да влезат во битка против моќната англиска војска. Филмот е осуден на критика поради историската неточност, но многумина сепак се согласуваат, дека и покрај сè, се работи за одличен филм.

3. Schindler’s List (1993)

Еден од најдобрите филмови, направен воопшто во историјата. Режисер е Стивен Спилберг а во главните улоги се Лиам Нисон, Ралф Фајнс, Бен Кингсли и многу друг. Дејствието е во Полска, за време на Втората Светска Војна, кога еден алчен германски бизнисмен Оскар Шиндлер, постанува неочекуван хуманитарец против Нацистите, кога својата фабрика ја претворува во пребежиште на 1100 Евреи, кои избегнуваат да бидат убиени во Аушвиц. Прекрасен филм кој треба секој човек да го изгледа.

4. Saving Private Ryan (1998)

Филм исто така за Втората Светска Војна, и уште еден филм на Стивен Спилберг. Во главните улоги се многу познати актери пред Том Хенкс, Мет Дејмон, Едвард Брнс, Вин Дизел, Бери Пепер, Тед Денсон и други. Група на војници, одат позади непријателската линија, во потрага на војникот Рајан, по наредба за да го вратат дома, поради тоа што сите негови браќа ќе загинат во битките на војната. Филм каде што осуммина војници се жртвуваат да го вратат на една мајка последниот син дома.

5. The Great Escape (1963)

И уште еден филм со тематика од Втората Светска Војна, но многу постар од другите. Режисер на овој филм е Џон Стурџис а улогите ги имаат Стив Меквин, Чарлс Бронсон, Џејмс Гарнер, Џејмс Кобурн и многу други славни актери во тоа време. Дејствието е за здружена група на амерички војници кои се заложници на војната, од страна на Германската армија, бараат начин како да избегаат од логорот во кој се сместени. Филм кој ги дефинираше сите следни филмови со слична тематика, филм кој и по толку време, сепак не изгубил ни грам од интересност.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Дали знаете што се случува со млечните производи што не се чуваат во фрижидер?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford