Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!

Спонзорирани линкови

Студенти од Факултетот за Информатика при Универзитетот „Гоце Делчев” во Штип, креираа веб решение која воспоставува меѓусебна конекција помеѓу субјектите институција-институција и институција-крводарители со што никогаш повеќе не би се појавило непосакувано сценарио во кое ќе има недостаток на одредена крвна група во некоја од здравствените институции.

Креативната веб апликација „Капка живот” е дело на студентите, Сара Костовска, Ајша Рахмани, Роберт Јакимов и Марјан Михајловски од тимот на Ground Zero кои ја изработија за само 32 часа во рамки на вториот Хакатон на тема „Креативни решенија во здравството” организиран од страна на Универзитетот „Гоце Делчев” во Штип, апликација со која ја освоија и првата награда на споменатиот регионален натпревар во програмирање во вредност од 50.000 денари.

Како работи „Капка живот”?

Примарната цел на „Капка живот” е никогаш да не се појави сценарио во која една здравствена институција би останала без залиха на одредена крвна група. Самата апликација им овозможува на вработените во болницата да имаат константен увид во сопствените залихи на крв па доколку се појави ситуација во која има намалена залиха на некоја крвна група, ќе ги извести за тие за навремено да реагираат.

Во случај на недостаток на одредена крвна група или пак во итни непредвидени случаеви на голема побарувачка на определна крвна група, „Капка живот” нуди брзи и ефикасни решенија во снабдувањето со крв на самата институција.

Во такви круцијални моменти, во кои една минута за некого може да значи живот, наместо да се започне со макотрпно телефонирање или пак по пат на јавни гласила и социјални мрежи да се прават очајни обиди да се дојде до бараната крвна група, самата болница односно здравствена институција со само неколку клика во реално време ќе може да ги провери залихите на соседните болници дали ја поседуваат бараната крвна група за потоа директно да воспостави комуникација со здравствената институција која ја поседува бараната крвна група и е најблиску до нив.

Во случај никоја од соседните здравствени институции да не ја поседуваат бараната крвна група, ја имаат во мала залиха, или пак е потребно повеќе време за нејзин трансфер, само со еден клик, автоматски „Капка живот” испраќа SMS пораки до таргетирана група на активни крводарители кои се наоѓаат во истата општина во која е потребна крвната група, кои ја поседуваат бараната крвна група и притоа поминал одреден временски период од нивното последно дарување.

Покрај ова, „Капка живот” е лесна и брза солуција за имплементација во пракса. Крводарителите немаат потреба од никаква регистрација во системот туку едноставно, при следното дарување на крв, самата институцијата во која крводарителот дарува ќе има за задача да ги внесе/ажурира неговите податоци во системот, постапка која не одзема повеќе време од 1 минута. На овој начин по само неколку крводарителски акции, „Капка живот” ќе располага со доволно огромна база на крводарители и ќе може лесно да биде ставена во реална функција.

Но бенефициите кои ги нуди оваа апликација на креативните студенти од Факултетот за информатика при УГД Штип, не завршуваат овде.

„Капка живот” нуди бројни функционалности и за самите крводарители. Тие во секое време ќе можат да го проверат својот крводарителски профил, да добиваат известувања за крводарителски настани, како и да прегледаат специфични информации од типот колку пати до сега имаат дарувано крв, кога последен пат имаат дарувано, кога и каде повторно ќе можат да даруваат, кои привилегии ги добиваат со статусот на крводарител и актуелниот број на дарувања, како и опција самите да си ги ажурираат своите контакт информации.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford