НАСА сака да изгради лебдечки град на Венера

Спонзорирани линкови

Моменталната опсесија на вселенските програми е со Марс, што е оправдано имајќи предвид дека црвената планета е далеку попристапна за остварување истражувања или човечки населби на неа.

HAVOC(High Altitude Venus Operational Concept) e вселенско летало кое треба да лебди во орбита околу Венера. Ова тоа треба да го оствари со полнење на балон со хелиум кој ќе овозможи ова летало да лебди на висина од 50 километри над површината на Венера.

Венера, како што знаеме не е баш најпријателското место за луѓето и за човековата опрема и најмногу што некоја сонда има преживеано е околу два часа. На нејзината површина постојано има бури, а атмосферскиот притисок е 92 пати поголем од тој на Земјата.

Идејата на НАСА е нешто налик на Вселенската станица МИР – постапно испраќање на астронаути во орбита околу Венера кои на крајот ќе оформат постојано место за живеење т.е. вселенски град. На далечината од 50 км од површината гравитацијата ќе биде малку помала, но не и неиздржлива за луѓето, помагајќи да не се случуваат типичните нус-ефекти на нулта гравитација – распад на коските и мускулите.

Воедно овој „град“ може да биде точка за поттик на развитокот на технологијата за населување на Марс.

Останува да видиме како ќе се оствари оваа замисла на НАСА и дали ќе ја претрка колонизацијата на Марс.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford