Научниците пресметале кога “ќе изумре” вселената. Што мислите, колку време ни преостанува до “судниот ден”?

Спонзорирани линкови

Факт е дека вселената еден ден “ќе умре” или пак ќе помине низ многу големи промени, но кога точно ќе се случи тоа –  со сигурност никој не може да каже.

Всушност самото надгледување на галаксиите и ѕвездите покажува дека ширењето на вселената се забрзува, а ако оваа брзина остане константна, ѕвездите во одреден момент ќе згаснат и вселената со тоа ќе се излади.
Според друга претпоставка, со ширењето на вселената ќе се зголеми и количеството на таканаречената темна енергија, и тоа до момент кога ќе се распадне простор-временскиот континуум, а вселената во тој миг едноставно ќе престане да постои. Токму тоа сценарио според прогнозите на научниците би можело да се случи за 22 милијарди години.

Дијего Саез – Гомез од Универзитетот во Лисабон заедно со своите колеги разгледал неколку сценарија за конечниот “крај на светот”.

Научниците ги истражувале галаксиите во непосредна близина и откриле дека овој момент најрано би можел да се случи за отприлика 2.8 милијарди години.

Со оглед на тоа дека нашето Сонце би требало да има енергија за уште околу пет милијарди години, научниците велат дека би претставувало вистинско изненадување кога вселената би дошла до својот “крај” пред овој период.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Новогодишни анимирани филмови кои ќе ви го стоплат срцето овие празници
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Отворено со Д-р. спец Ангелчо Андоновски
„Купи насмевка“ ги изненади децата од ,,11 Октомври“ и „Козле“.
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Направи сам: 9 идеи за новогодишни украси
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Одвојте време за работите кои ги сакате: Новогодишно видео кое ќе ви го стопи срцето
7 идеи како да ги искористите сијаличките во домот за да изгледа како новогодишна бајка
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford