• 5°C
  Берово
 • 8°C
  Битола
 • 8°C
  Валандово
 • 10°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 10°C
  Гевгелија
 • 6°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 6°C
  Д. Хисар
 • 7°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 9°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 8°C
  Кочани
 • 7°C
  Кратово
 • 5°C
  Крушево
 • 6°C
  Кр. Паланка
 • 5°C
  Куманово
 • 10°C
  Неготино
 • 6°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 5°C
  Пехчево
 • 6°C
  Прилеп
 • 10°C
  Пробиштип
 • 8°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 9°C
  Св. Николе
 • 8°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 5°C
  Тетово
 • 8°C
  Штип

Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов

Спонзорирани линкови

Сите луѓе понекогаш поминуваат низ период во кој се прашуваат дали некогаш ќе пронајдат љубов. Луѓето кои со години биле сами му дадоа совети на еден млад човек за тоа како да пронајде љубов…

Немаат сите среќа да најдат искрена љубов уште при првото барање. Некои луѓе со години се сами, па одеднаш се наоѓаат себеси во врска. Која е нивната тајна и како го прекинале тој самечки живот? Ова е прашање кое еден млад дечко го поставил на социјалната мрежа Редит, поттикнат од чувството на осаменост и предизвикал интересна дискусија.

За многу кратко време, неговата тема која била означена со тагот „само сериозни одговори“, била преполна со одговори од луѓе кои некогаш биле како него.

Пренесуваме дел од одговорите:

„Немој да се преоптоваруваш со тоа дека моментално си сам. Немој да форсираш врска со погрешна личност само затоа што се чувствуваш осамено. Немој да размислуваш за секоја личност која ќе ја сретнеш како за потенцијален партнер/ка. А дури и ако ја зезнеш работата, немој да престанеш да веруваш. Јас ги направив сите можни грешки, но на крај сепак излезе добро.“

„Откажи се! Сериозно. Едноставно престани да бараш и позанимавај се самиот со себе. Почни да одиш во теретана, оди на предавања, почни да се занимаваш со некое хоби. Кога си задоволен самиот со себе, кога си исполнет, имаш некоја аура која ги привлекува другите луѓе.“

„Немој опсесивно да ги романтизираш врските. Ако само сакаш да „бидеш со некоја“, тогаш личноста со која си станува безначајна, а тој или таа тоа бргу ќе го сфатат. Запамти дека е важно да уживаш во тоа што е посебно и вредно во врската со таа личност, а не е важна врската сама по себе, каква и да била.“

„Почесто вели „да“. Знам дека звучи апсурдно, но откако го изгледав филмот „Yes Man“, почнав почесто да излегувам со пријателите и познаниците. Ако не го променев моето однесување, никогаш немаше да ја прифатам поканата за скара кај пријателот, каде ја запознав девојката за која сите велеа дека е идеална за мене и најверојатно денес немаше да бидам оженет за неа.“

„Немој да форсираш нешто за коешто си свесен дека не го чувствуваш и дека не е вистинско. Причекај додека не запознаеш некоја без која не можеш да ја замислиш иднината и тогаш вложи труд во врската.“

„Се трудев подобро да изгледам и вежбав во теретана. На факултет почнав да одам на предавања за меѓучовечка комуникација. Ги обновив своите интереси за различни хобија. На крај, во еден миг се најдов на еден излет со 5 девојки и денес едната од нив е моја девојка.“

„Немој толку да се трудиш. Некое време фокусирај се на себе и обиди се да создадеш нови пријателства. Изреката „Ќе се случи кога најмалку ќе очекуваш“ кај мене излезе вистинита.“

„Ако не си доволен самиот на себе, нема да бидеш целосен ниту ако си со девојка.“

„Зборувај со луѓето. Не можеш да запознаеш некоја посебна девојка ако не запознаваш нови луѓе.“

„Работи на себе. Размислувај што те спречува во создавање на интимни врски со луѓето и работи на тоа. Ако си депресивен, побарај помош. Ако си срамежлив, обиди се да најдеш некоја организирана активност која ќе те стави во позиција да мораш да комуницираш со повеќе луѓе.“

„Излези во клуб, во кафуле или бар, посети некое фенси место. Излези и направи нешто што никогаш не си направил. Никогаш не знаеш кого ќе запознаеш.“

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford