Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило

Спонзорирани линкови

Австралиски научници спуштиле подводна камера низ дупка кон дното на океанот и го снимиле необичниот подводен свет.

Подводен робот снимил ретки и неверојатни подводни снимки на Антарктикот кои откриваат шарен подводен свет полн со алги, морски сунѓери, морски ѕвезди… Видео е направено со помош на камера која ја спуштиле низ дупка во мразот за да земат податоци за морската вода во таа област.

Глен Џонстоун, еден од научниците вели дека обично, кога станува збор за Антарктикот, обично зборуваме за животот на површина, а овие снимки покажуваат дека и под мразот се наоѓа динамична средина на морскиот живот. Овие видови цела година живеат во морската вода чија температура не надминува -1 степен, а 10 месеци во годината се покриени со мраз кој е дебел метар и половина.

Како што наведуваат научниците, токму таа дебела покривка од мраз ги чува овие подморски видови од уништување, но и од опасностите кои демнат од површината како што се смртоносните снежни бури.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford