Како да го заштитите телефонот за време на летувањето?

Спонзорирани линкови

Смартфоните и другите гаџети се неразделен дел од секое летување, бидејќи од нив мора да се објави статус на Facebook или пак некоја фотка од плажа на Instagram. Сепак смартфоните и сличните уреди се многу осетливи на вода, топлина и прашина…

1. Користете водоотпорна футрола

Меѓу најпрактичните заштити за смартфоните се пластичните водоотпорни вреќички кои го чуваат смартфонот од прскање, а поквалитетните модели можат да заштитат и од несакано потопување во вода. Доколку не може да ги најдете низ продавниците во Македонија тие се лесно достапни на АлиЕкспрес по добра цена. Покрај смартфонот во ваквите вреќички може да се чуваат и парите, фотоапартот и другите вредни работи. Повеќето од нив овозможуваат користење на телефонот со мокри раце, без да го вадите од футролата.

2. Чувајте го подалеку од песокот

Песокот и прашината можат серозно да му наштетат на телефонот, односно да го изгребат или пак да блокираат некоја од неговите функции. Немојте да го „фрлите“ во торбата заедно со другите летни реквизити и мокри пешкири или пак да го оставате на лежалката врз која често поминувате и на која има ситни камчиња песок. Ако веќе немате заштитна торбичка, ставете го во некој од посебните прегради или џебови.

3. Чувајте го од водата и потта

Солена вода, крема за сончање или пак потта од телото – се тоа може да заврши на вашиот уред ако не сте внимателни, а освен што ќе го извалка може да го наруши функционирањето на екранот. Внимавајте да не го допирате смартфонот кога не ви се чисти рацете или пак носете влажни марамчиња со себе за добро да ги исчистите рацете.

4. Чувајте го на ладно

Сите електронски уреди се загреваат при користење, па ако ги оставите на сонце тоа може дополнително да им ја отежни работата и да доведе до прегревање. Високата температура може трајно да ја оштети батеријата. Трудете се да го користите кога сте под сенка и исклучете ги сите апликации освен оние што ги користите во моментот.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford