10 трикови со кои слабата мрежа никогаш повеќе нема да ви прави проблеми

Спонзорирани линкови

Дали сте забележале дека сигналот на телефонот редовно ви се губи и тоа без некоја конкретна причина?

За тоа сепак постои причина, иако телефонот нема да ви ја открие, но ова видео на Јутјуб дефинитивно ќе ви помогне да го подобрите приемот на телефонот.

Првата работа која морате да ја направите е да откриете колку ви е силен сигналот на телефонот. Можеби мислите дека тоа можете да го постигнете со гледање на цртичките на екранот од телефонот, но не дозволувајте тие да ве измамат, тие значат различни работи на различни уреди.

Така на пример сигналот со две цртички на Самсунг телефоните е еднаков на сигналот со три цртички на Ајфонот.

Моментално не постојат стандарди кои би ни кажале што всушност значат тие цртички.

Наместо тоа, свртете *3001#12345#, тоа вашиот смартфон ќе го стави во областа на тестирање на полињата и ќе ви ја даде точната сила на сигналот. Доколку користите Андроид, ова можете да го дознаете и со отварање на поставките и со отворање на менито Network.

Ако сигналот е -100 dB тогаш се наоѓате во мртва зона. Би требало телефонот да го носите низ домот за да видите каде имате најсилен сигнал. Ако можете да најдете место каде што сигналот е -70 dBm или подобар, тоа би требало да биде вашата локација за телефонирање.

Уште еден начин за да го подобрите приемот е да го уклучите Авионскиот режим на три секунди и потоа да го исклучите. Ова ќе го рестартира сигналот и телефонот можеби ќе се поврзе со поблиска кула која ќе ви даде подобар сигнал.

Во случај да имате лош сигнал додека возите, најдоброто решение е да ги спуштите прозорците, со оглед на тоа што во спротивно автомобилот се однесува како голема метална кутија која слабо го пропушта сигналот.

Ова се само некои од триковите кои може да ги видите во ова видео.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford