• 5°C
  Берово
 • 8°C
  Битола
 • 8°C
  Валандово
 • 10°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 10°C
  Гевгелија
 • 6°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 6°C
  Д. Хисар
 • 7°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 9°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 8°C
  Кочани
 • 7°C
  Кратово
 • 5°C
  Крушево
 • 6°C
  Кр. Паланка
 • 5°C
  Куманово
 • 10°C
  Неготино
 • 6°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 5°C
  Пехчево
 • 6°C
  Прилеп
 • 10°C
  Пробиштип
 • 8°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 9°C
  Св. Николе
 • 8°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 5°C
  Тетово
 • 8°C
  Штип

Windows 10 инсталиран на 75 милиони уреди за неполн месец

Спонзорирани линкови

Microsoft дефинитивно се враќа на насловните страници со новиот Windows 10. За неполн месец од претставувањето на новиот оперативен систем, односно пуштањето во употреба, истиот е инсталиран на преку 75 милиони уреди.

Како споредба, Windows 8 го имаше во 40 милиони уреди во првиот месец од лансирањето и тоа кога продажбата на компјутери и лаптопи беше на многу повисоко ниво. Всушност, доколку го земеме во предвид фактот дека лаптопи со Windows 10 се уште не се претерано достапни, бројката од 75 милиони делува импресивно. Уште поимпресивна е достапноста на платформата – Windows 10 го има на 90.000 различни таблет, лаптоп или компјутери!

Но, тоа на колку уреди е инсталиран оперативниот систем е само едната страна од приказната. Имено, корисниците на Windows 10 инсталираат шест пати повеќе апликации од Windows Store во однос на Windows 8. Самиот факт дека корисниците ги прифаќаат модерните апликации е многу добар знак за платформата и е факт кој со сигурност ќе привлече многу дивелопери.

Исто така, Windows 10 е веќе инсталиран во 192 различни земји (во ООН има 193), меѓу кои е и нашата. Кај нас, како што дознаваме од Microsoft Macedonia, има најголем процент на префрлање на Windows 10 во регионот, што е секако за пофалба. И, уште една бројка која можеби не е толку важна за развојот на платформата, но е секако интересна – Cortana за Windows 10 има кажано веќе преку половина милион шеги.

Windows 10 продолжува да се нуди како надградба на корисниците на Windows 7 и 8.1, но тоа се прави во бранови, што значи дека наредниве неколку месеци можеме да очекуваме бројка и од неколку стотици милиони уреди. Microsoft инаку планира 10-ката да биде инсталирана на преку милијарда уреди, за што ќе помогнат и Xbox, Windows 10 Mobile, како и Windows 10 за „Internet of Things“.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford