• 6°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 10°C
  Валандово
 • 8°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 7°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 7°C
  Д. Хисар
 • 5°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 7°C
  Кочани
 • 5°C
  Кратово
 • 6°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 6°C
  Куманово
 • 9°C
  Неготино
 • 4°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 10°C
  Охрид
 • 6°C
  Пехчево
 • 7°C
  Прилеп
 • 6°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 8°C
  Ресен
 • 7°C
  Св. Николе
 • 9°C
  Скопје
 • 10°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 6°C
  Тетово
 • 7°C
  Штип

Уметност на живеењето, миксологија на вкусови: 11-то државно првенство на бармени во Македонија

Спонзорирани линкови

 

По единаесетти пат оваа година во реномираниот ресторан Four ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија.

Врвни техники, совршено поставени услови според светските IBA стандарди, стручно маневрирање со алкохолни пијалоци, супер автентична коктел атмосфера, тоа не очекува на 24.04.2018 – ден кога 30 македонски бармени се борат за учество на светското првенство на бармени во Талин.

Македонија веќе 11-та година по ред ја воздигнува коктел културата преку Здружението на бармени на Република Македонија, кое е единствена институција од овој калибар.

Државното првенство на бармени оваа година има богата и колоритна програма која опфаќа неколку едукативни семинари, предизвици и секако натпревари кои не носат до самото финале кое триумфира со издвоени победници на истиот.

Настанот бележи официјален почеток на 24.04.2018 во 10.00 часот, кога ќе пристигнат самите натпреварувачи и ќе учествуваат во лотаријата за редослед.

Како дел од квалификациите се очекува место да заземат 30-тина учесници, кои ќе бидат оценувани од технички судии според неколку критериуми:

– брзина и техника на изведба на класична подготовка на коктел

– работа со барски прибор

– умешност при декорација

– внимавање на хигиена при подготовка на коктел како и на бар простор

– ниво на позитивна енергија

– secret tasting ( тајно оценување на вкус позади сцена )

Победникот ќе го претставува Здружението на бармени на Македонија на World Cocktail Competition во Талин, Естонија.

Најдобрите од најдобрите освен можноста да ја претстават нашата република надвор ќе се стекнат со бројни едукативни можности и семинари за надградба на својот потенцијал.

На државното првенство кое ќе се одржи во ресторанот Four влезот за сите заинтересирани посетители е бесплатен.

Очекувајте изненадувања,новитети, промо коктели и автентични вкусови пред се. Понесете ја Вашата поддршка за уште едно поинакво коктел искуство кое ќе ја развие општата коктел култура на едно повисоко ниво.

Ви ветуваме одличен настан кој се планира цела година а се дегустира во неколку префинети часа!

Со помош на спонзорите Johnnie Walker, J&B, Bulleit bourbon, Smirnoff, Monin, Nescafe, Red Bull,  Tanqueray, Gordons, Finsbury, Hendrick’s, Pampero blanco, Angostura, Sierra, Hennessy, Captain Morgan, Jegermaister, Baileys, Marie Brizard, Schweppes,Old Pascas, ДИЕМ-ГП, Thomas Henry како и ресторанот Four, УТМС се одржува самото првенство како и повеќето едукативни семинари.

Повеќе информации за комплетната агенда може да најдете на веб страната http://www.bar.mk/

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Дали знаете што се случува со млечните производи што не се чуваат во фрижидер?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford