• -3°C
  Берово
 • -3°C
  Битола
 • 1°C
  Валандово
 • -1°C
  Велес
 • -2°C
  Виница
 • 4°C
  Гевгелија
 • -3°C
  Гостивар
 • -3°C
  Дебар
 • 0°C
  Д. Капија
 • -4°C
  Д. Хисар
 • 0°C
  Делчево
 • 0°C
  Дојран
 • 1°C
  Кавадарци
 • -3°C
  Кичево
 • -2°C
  Кочани
 • 0°C
  Кратово
 • -5°C
  Крушево
 • -1°C
  Кр. Паланка
 • -1°C
  Куманово
 • 1°C
  Неготино
 • -2°C
  М. Каменица
 • -3°C
  М. Брод
 • -1°C
  Охрид
 • -3°C
  Пехчево
 • -4°C
  Прилеп
 • -1°C
  Пробиштип
 • -2°C
  Радовиш
 • -4°C
  Ресен
 • -1°C
  Св. Николе
 • -2°C
  Скопје
 • -3°C
  Струга
 • 0°C
  Струмица
 • -4°C
  Тетово
 • -1°C
  Штип

Негативното дејство на малите задоволства

Спонзорирани линкови

Тажни сте и нервозни и повторно посегнавте по солените или благите грицки или пак пеколните горештини ги ублаживте со чаша газиран пијалак.

Можеби не сте знаеле, но тие само краткотрајно ви даваат енергија, а потоа остануваат долгорочните негативни дејства. Информирајте се за овиенутриционистички гревови.

Ја смирувате нервозата со грицки?

Солените грицки како крекерите, стапчињата, чипсовите, но и брзата храна содржат премногу сол, па зголеменото внесување на овие производи ја блокираат работата на жлездите кои лачат адреналин, хормон кој на човечкиот организам му дава дополнителна енергија и го зголемува расположението. Доколку по овие грицки посегнувате кога сте напнати, треба да знаете дека по нивното консумирање ќе бидете понервозни, поуморни, а набргу и повторно гладни.

Лутите грицки т.е. производите како ѓумбир и чили се добри и корисни за организмот, но само ако се користат со цел. Во спротивно тие ја забрзуваат работата на виталните органи, па никако не смеете да ги консумирате кога сте под стрес. По внесувањето лута храна организмот добива нова енергија која се меша со стресот така што тој се зголемува. Освен тоа, лутата храна ве држи будни, па затоа избегнувајте ја пред спиење.

Слатките грицки преку кои внесувате шеќер предизвикува пад на концентрацијата, биење на срцето, заборавање, дури и тешкотии со видот и агресивност. Ако слатките ги јадете навечер тоа ќе ви го отежне сонот, а покрај тоа ќе ја изгубите и желбата за сон. Нивното дејство само моментално дава енергија која додека стигнете до креветот ќе се намали, а претераното количество шеќер сериозно го оптоварува панкреасот.

Проклетството наречено шолја кафе

Можеби и вам ова ви е омилената црна напивка која дејствува како јак стимулатор и е прва помош при поспаност и нервоза. Но дали сте знаеле дека кафето има и штетни дејства?

Кофеинот го стимулира создавањето на хормонот на стрес, го насобира салото околу половината, ги оштетува срцето и мозокот, а теоброминот и теофилинот можат да предизвикаат несоница.

Стресот од слатките меурчиња

Комбинацијата од кофеин, шеќер и вештачки бои е еднаква на стрес во шише. Неколку децилитри ладен газиран пијалак ќе ве освежи, но шеќерот ќе побрза во крвта, ќе се складира во панкреасот, а желудникот ќе се шокира од ладното и вие накратко ќе бидете хиперактивни до следното шише.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford