Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми

Спонзорирани линкови

Долго време живеевме во заблуда мислејќи дека доволна физичка активност во текот на денот може да ја оправда дуплата порција сладолед со која на крај ќе се почестиме.

Нo, мислењата се поделени и дел од научниците велат дека всушност исхраната е клучниот фактор за слабеењето.

Што и колку внесуваме во нашиот организам е показател не само за нашата тежина туку и за целокупната здравствена состојба.

И доколку сакате да симнете неколку несакани килограми, најбрзиот и најефикасниот начин е да се фокусирате токму на исхраната.

Покрај промената на исхраната ви нудиме уште 10 корисни совети кои ќе ви се најдат во вашата борба со вишокот килограми.

Доколку сте трпеливи и упорни, за кратко време ќе бидете сведок на трајни резултати.

Спијте од 7-8 часа дневно

Квалитетниот сон е уште еден важен аспект кој ќе ви помогне во борбата со вишокот килограми. Можеби звучи навистина досадно, но доколку му дозволувате на вашето тело одмор од минимум 6 часа дневно, тогаш ќе го забрзате процесот и за кратко време ќе ја постигнете вашата цел.

Не пијте го утринското кафе на празен стомак

Кафето е корисно за забрзување на метаболизмот и ни помага да се разбудиме наутро. Но, пиењето на утринското кафе на празен желудник може да има контра ефект.

Па, наместо прво да посегнете по кафето секое утро, обидете се да каснете барем една мала ужинка.

Не гледајте телевизија додека јадете

Научниците докажуваат дека гледањето телевизија додека јадеме може значително да ја зголеми количината на храна која ја внесуваме во организмот. Затоа направете си услуга и уживајте во храната и во тишината за време на секој оброк.

Не купувајте додека сте гладни

Ова е нешто што сите сме го направиле повеќе пати. Кога одиме во продавница гладни, најчесто завршуваме со милион непотребни и нездрави состојки кои воопшто не се наоѓаат на нашиот список. Да не ја спомнуваме и огромната сметка.

Не посегнувајте по десерт после вечерата

За сите ние кои не можеме да си го замислиме животот без десерт ова може да изгледа како најтешкиот чекор. Но доколку го замените ноќниот десерт со нешто здраво како на пример шолја чај, вашето тело ќе ви биде особено благодарно и се разбира чајот ќе ви помогне побрзо да заспиете.

Пијте вода од чешма

Водата од пластични шишиња може да биде особено штетна за вашето здравје и да резултира во контра ефект. Опасната состојка Бисфенол А која се наоѓа во пластиката е докажано штетна и придонесува за хормонален дисбаласнс.

Факт е дека денес не можеме да си го замислиме животот без пластика, но исто така можеме да одбереме здрава алтернатива и да купиме стаклено шише кое ќе го носиме со себе.

На тој начин не си помагаме само себеси туку и придонесуваме за здрава околина.

Започнете го оброкот со салата

Доколку стекнете навика да го започнувате вашиот оброк со салата, тогаш може да ја намалите количината на храна која ќе ја изедете и со тоа да придонесете за намалувањето на килограмите.

Јадете исти порции без разлика каде сте

Количината на храна е важна кога станува збор за намалувањето на килограмите. Контролата на порциите може најпрво да ви делува како многу досадна работа, но откако ќе се навикнете и вашиот желудник ќе ви биде благодарен.

Пред да ја наполните чинијата разлислете реално колку ви е доволно за да останете сити до следниот оброк.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford