• 2°C
  Берово
 • 5°C
  Битола
 • 1°C
  Валандово
 • 2°C
  Велес
 • 0°C
  Виница
 • 3°C
  Гевгелија
 • 0°C
  Гостивар
 • 1°C
  Дебар
 • 2°C
  Д. Капија
 • 2°C
  Д. Хисар
 • 0°C
  Делчево
 • 2°C
  Дојран
 • 3°C
  Кавадарци
 • 0°C
  Кичево
 • 0°C
  Кочани
 • 0°C
  Кратово
 • -1°C
  Крушево
 • 1°C
  Кр. Паланка
 • 0°C
  Куманово
 • 2°C
  Неготино
 • 0°C
  М. Каменица
 • -1°C
  М. Брод
 • 3°C
  Охрид
 • 2°C
  Пехчево
 • 2°C
  Прилеп
 • 3°C
  Пробиштип
 • 4°C
  Радовиш
 • 1°C
  Ресен
 • 3°C
  Св. Николе
 • 2°C
  Скопје
 • 2°C
  Струга
 • 2°C
  Струмица
 • 3°C
  Тетово
 • 3°C
  Штип

Како се прават неонски реклами?

Спонзорирани линкови

Можете ли да си замислите модерен град без неонско освлетление? Тој начин на илуминации и рекламирања на производите стана толку популарен, што го освои целиот свет. Што е тоа неонско освлетление? Неонот е гас. Во 65 000 делови воздух се наоѓа еден дел од неон.

Меѓутоа, иако се наоѓа во толку мали количества, неонот се добива од воздухот и се користи за електрични реклами. Во 1898 година Вилијам Ремзи и М.В. Трејверс, Англиски хемичари, дестилирале течен воздух и тогаш откриле дека преостанува едно мало количество гас. Тие го нарекле “неон„, што значи “нов„.

Неонот е гас без боја, вкус и мирис. Тој им припаѓа на така наречените “инертни гасови„. Како хелиумот и другите потешки гасови, неонот не се спојува со ниеден елемент и затоа се наоѓа само во слободна состојба. Неонската светилка го содржи тој гас, низ кој поминува електричната струја. Кога струјата, што ја сочинуваат електроните во дружење, ќе помине низ неонот, електроните се судираат со атомите на гасот и еден дел од својата енергија пренесуваат на нив. Во нормална состојба електроните кружаат околу атомското јадро. Меѓутоа, кога ќе дојде до судир, некои од тие електрони бидуваат исфрлени од своите вообичаени патеки. За атомите што имаат такви нарушени електрони велиме дека се во “поттикната состој“.

По кратко време поттикнатите атоми го губат вишокот на енергија и се враќаат во нормална состојба. Кога ќе се случи тоа, се создава мало количество на светлина.

Таа светлина е црвеникавопортокалова. Како и сите други црвени зраци, таа пробива низ густата магла и низ атмосферата многу полесно од сите други бои.

Ако додадеме сосема мало количество жива, ќе добиеме светлосина боја. Кога ќе ги комбинираме ретките гасови, како што се хелиумот и аргонот со неонот ќе добиеме светлечки реклами во сите можни бои.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford