• 5°C
  Берово
 • 8°C
  Битола
 • 8°C
  Валандово
 • 10°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 10°C
  Гевгелија
 • 6°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 6°C
  Д. Хисар
 • 7°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 9°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 8°C
  Кочани
 • 7°C
  Кратово
 • 5°C
  Крушево
 • 6°C
  Кр. Паланка
 • 5°C
  Куманово
 • 10°C
  Неготино
 • 6°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 5°C
  Пехчево
 • 6°C
  Прилеп
 • 10°C
  Пробиштип
 • 8°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 9°C
  Св. Николе
 • 8°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 5°C
  Тетово
 • 8°C
  Штип

Како функционира детекторот за лаги?

Спонзорирани линкови

Луѓето честопати лажат за да избегнат несакани ситуации или да сокријат нешто и да добијат некоја корист. За да се откријат лагите во некои од најважните процеси како што е на пример студската постапка или откривањето на криминалците, често пати се користи полиграфот – помагало наменето за откривање кога некој лаже.

Како функционира детекторот за лаги?

Детекторот за лаги, т.е полиграфот, се користи при испитување на осомничени лица. Кога лицето ќе се поврзе со полиграфот, него му се поставуваат одредени прашања со цел да се дојде до вистината или барем да се открие лагата.

Тогаш полиграфот следи како се однесува испитаникот. Погрешно е да се каже дека полиграфот може да препознае и открие лага. Тој прави нешто друго.

Кога ја кажуваме вистината нема потреба и не постои причина зошто би биле немирни. Доколку немате намера да скриете нешто, во текот на испитувањето би требало да бидете целосно мирни и сталожени, а тоа може да се забележи по начинот на кој се однесувате начинот на кој дишете и каков ви отчукува пулсот.

Полиграфот всушност може да детектира промени во организмот кај осомничениот кога ќе дојде до непосакувани прашања, на кои може да се одговори вистинито или да се излаже.

Кога испитаникот ќе започне да се однесува различно, односно кога отстапува од дотогашниот начин на кој се однесувал, детекторот на лаги може да ги прикаже овие промени.

Што мери детекторот за лаги?

Детекторот е составен од повеќе медицински уреди кои се користат за да се „измерат“ промените кои се случуваат во телото. Тој ги мери отчукувањата на срцето, крвниот притисок, дишењето и електродермалната активност, односно потењето кое најчесто е изразено на дланките и прстите.

Дали може да се измами детекторот за лаги?

Луѓето на различни начини се обидувале да го измамат детекторот за лаги во текот на испитувањето како на пример земање на различни седативи за да останат мирни до крајот на испитувањата или ставање на дезодоранс на прстите за да не потат, би избрале облека која не покажува несоодветни и неочекувани движења на телото и слично.

Оној кој што и самиот е убеден и верува во тоа што го кажува тој има поголеми шанси да успее да го измами детекторот за лаги.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford