Тажната приказна на Морган Фримен: Имам милиони во банка, фанови низ цел свет но го немам единственото што го сакам!

Спонзорирани линкови

Откако ќе прочитате што познатиот  актер Морган Фримен кажува, ќе застанете и ќе размислите: Дали е најважно во животот да трупате пари?

Послушајте ме и преземете нешто ако сакате да ја промените својата иднина. Би сакал мене ова да ми го раскажел некој кога бев млад – ја започнува својата приказна познатиот глумец Морган Фримен…

Имам 78 години и верувам дека не ми преостанува уште многу време. Имам милиони долари во банка,но со тие пари не можам да купам здравје и да го спасам својот живот. Имам семејство и милиони обожаватели ширум светот, но сега сум сосем сам.

Го живеев својот живот на погрешен начин и не сакам тоа да ви случи и вам.

Парите сами по себе не се лоши. Тоа е само хартија со одредена вредност која ни овозможува да дојдеме до други работи кои ги сметаме за вредни. Ако парите не се зло, тогаш што е зло? Злото е морална и опсесивна страст кон тоа да сакаме повеќе.

Злото е бездушна опсесивно-компулзивна потрага по ќуп со злато на крајот од виножитото кој не постои. Зло е кога имаме етикета на срцето и душата кои ги менуваме за финанскиски успех по секоја цена. зло е кога се обидуваме да купиме среќа одново и одново без да бидеме свесни дека тоа е само илузија која еден ден ќе исчезне.

И што се случува кога ќе исчезне?

Замислите дека имате се, и потоа се што имате да го изгубите. Замислите дека сте шворц. Немате ни трошка пари.

Кои сте вие сега без пари? Каде се сега сите оние луѓе кои ги сметавте за пријатели додека имавте пари? Оние кои не биле со вас поради парите сигурно досега ве напуштиле мислејќи дека сте егоцентричен кретен.

Постои поголема смисла во животот од борбата за финансиски успех и не е доцна да ги промением своите приоритети ако сакаме.

Можете да се промените денес ако си ги пренасочите своите цели кон нова дефиниција за успех. Можете да ги трансформирате своите односи и да изградите нови. Можете да си простите себе си и на оние кои што ве повредиле. Можете да им помогнете на другите што имаат потреба од тоа. Можете да го исцелите својот брак и да создадете посилна љубов од пред тоа. Можете да станете најдобар родител но немојте да чекате да дојдете на мои години. Секогаш можете да заработите повеќе пари, но никогаш нема да можете да го вратите времето.

Еден ден сите ќе умреме. По што сакте да се сеќаваат на вас? Што ќе направите светот да стане подобро место? Која е вашата вистинска смисла?

Сите умираме, но само мал дел од нас вистински живеат. Можете да излезете од темината во светлината. Создадени сте за големи нешта. Создадени сте за нешто повеќе од тоа да работите за живот. Вие сте личност која треба да го инспирира светот и да им помага на другите.

Што е она што ќе ни помогне на овој тежок пат?

Само љубовта, што повеќе љубов и љубов.

Никогаш не се предавјте колку и да најдојдат големи тешкотии.На светот сте му потребни денес повеќе од кога и да е. Само со љубов, сочувство и простување можеме да го поразиме злото. “

Што велите? Пораката на глумецот не е за отфрлање, нели?

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford