• 6°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 10°C
  Валандово
 • 8°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 7°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 7°C
  Д. Хисар
 • 5°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 7°C
  Кочани
 • 5°C
  Кратово
 • 6°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 6°C
  Куманово
 • 9°C
  Неготино
 • 4°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 10°C
  Охрид
 • 6°C
  Пехчево
 • 7°C
  Прилеп
 • 6°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 8°C
  Ресен
 • 7°C
  Св. Николе
 • 9°C
  Скопје
 • 10°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 6°C
  Тетово
 • 7°C
  Штип

Живејте со полн здив: Животот е премногу краток за да ги толерирате овие работи

Спонзорирани линкови

Колку малку е потребно, за човек да биде среќен! – рекле мудрите луѓе. И не залудно, навистина е тоа така. Но честопати човек не знае да го препознае тоа мало “нешто” што би ја вратило насмевката, што би дало посебен израз на лицето, нешто што ќе го обои светот во најубави бои.

Честопати трагаме по “големите нешта”, сакаме да грабаме се што можеме, а и не можеме да го имаме, најчесто туѓото. А не ја сакаме судбината на другите луѓе, туку само нивната маска. Така, не ги забалежуваме оние малечки нешта, кои кога добро би се склопиле, би дале пресрасна слика за тоа како треба да изгледа совршенството.

Време е за повторно да го земете животот во свои раце. Животот е едноставно премногу краток за да ги толерирате следниве работи:

Луѓе коишто ве омаловажуваат

Минувајте време со оние луѓе коишто се паметни, интересни, активни и слично размислуваат како и вие, од кои имате што да научите и покрај кои може да се смеете.

Работна атмосфера или кариера којашто ја мразите

Не помирувајте се со првото или второто работно место коешто ќе го добиете. Продолжете да трагате. Ако се затекнете себе си како тешко работите, а сепак уживате во секој момент, не престанувајте. На чекор сте од нешто големо. Тешката работа не е тешка кога сте сконцентрирани на својата страст.

Стоприајте ја сопствената негативност

Во својата глава ние постојано зборуваме самите со себе си, но не сме секогаш свесни за она што го говориме самите со себе си и како тоа влијае на нас. Ако имате негативни мисли, престанете со нив и заменете ги со позитивни.

Беспотребни кавги

Кажете го она што го мислите но секогаш мислете го она што го кажувате.

Брз начин на живот

Разбудете се 30 минути порано како не би морале да трчате наоколу како без глава. Тие 30 минути ќе ви помогнат да се ослободите од казните за пребрзо возење, доцнењата на работното место и останатите непотребни главоболки.

Притисок да се вклопите во целината

Често, единствена причина зошто некои луѓе сакаат да се вклопите е таа за кога еднаш тоа ќе го направите, тие да може да ве игнорираат и да продолжат со својата работа. Не се согласувајте на такво нешто. Бидете вие, единствената личност којашто и може да бидете.

Негрижа за здравјето

Вашето здравје е ваш живот. Не откажувајте се од него. Хранете се правилно, вежбајте и редовно правете психичка проверка на својата состојба.

Многу работа, малку пари

Уживајте и забавувајте се секогаш кога можете. Не го трошете времето на бескорисни работи.

Недоволен сон

Уморниот ум ретко кога е продуктивен.

Алчност

Не дозволувајте да станете алчни. Алчноста е способна да ги докрајчи дури и оние најсреќните.

Кредити и долгови

Живејте лускузно, но секогаш под своите крајни можности. Не купувајте нешта коишто реално не ви се потребни. Пред големиот шопинг секогаш најпрво преспијте. Изработете потоа план за враќање на долговите, а потоа и план за штедење и строго држете се до тие правила.

Нечесност

Живеењето на чесен живот му донесува мир на умот, а мирот на умот е непроценлив и тука нема простор за дискусии. Не дозволувајте да бидете нечесни, ниту да ги трпите нечесните луѓе.

Неверност

Интимните односи се света врска – круг на доверба. Ако и двете страни не размислуваат на тој начин, можеби таквата врска и не е вредна за воопшто да се борите за неа.

Животот е премногу краток за да бидеш сит, искористи го секој миг, годините се само бројки. Не сонувај го животот, живеј го својот сон!

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Дали знаете што се случува со млечните производи што не се чуваат во фрижидер?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford