• 6°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 10°C
  Валандово
 • 8°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 7°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 7°C
  Д. Хисар
 • 5°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 7°C
  Кочани
 • 5°C
  Кратово
 • 6°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 6°C
  Куманово
 • 9°C
  Неготино
 • 4°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 10°C
  Охрид
 • 6°C
  Пехчево
 • 7°C
  Прилеп
 • 6°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 8°C
  Ресен
 • 7°C
  Св. Николе
 • 9°C
  Скопје
 • 10°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 6°C
  Тетово
 • 7°C
  Штип

Отворена 9-та Coca-Cola Активна зона во Радовиш

Спонзорирани линкови

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје.

Активната зона во Радовиш всушност е претпоследната од вкупно 10 предвидени за 2016 и 2017 година кои Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola ги подаруваат на повеќе општини низ Македонија како дел од нивната глобална платформа чија цел е промоција на активниот начин на живот и вложување во заедницата воопшто.

„Секојдневно ни пристигнуваат барања за отворање на активни зони од повеќе градови низ Републиката, што се само уште еден показател за успешноста на овој проект. Благодарение на ‘Coca-Cola Активните зони’ голем број граѓани кои имаа желба, сега имаат и можност бесплатно да се рекреираат и да го поттикнуваат својот спортски дух. Оваа активна зона што ја отвораме денес во Општина Радовиш дополнително ја потврдува нашата цел да им овозможиме на што поголем број граѓани да имаат свое место за спорт и рекреација. Ние како компании секако дека ќе излеземе во пресрет и на останатите општини и веќе од следната година ќе продолжиме со донирање на активните зони, сѐ додека не ја покриеме целата земја. Токму затоа, остануваме посветени на нашата мисија, а тоа е вистински да ја поттикнеме спортската култура и дополнително ги мотивираме граѓаните на активен и динамичен начин на живот“, рече Ламбро Патче, директор за односи со јавност и комуникации на Пивара Скопје.

Инаку досега, Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola донираа вакви спортски зони во општините Гази Баба во Скопје, Охрид, Струмица, Прилеп, Тетово, Куманово, Штип и Гостивар, а по отворањето на зоната во Радовиш, останува уште една предвидена за 2017 година, со што се заокружува втората година од долгорочниот проект наречен „Coca-Cola Активни зони“.

„Сакам да изразам голема благодарност до Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola што донираа Coca-Cola Активна зона и овозможија и нашата општина да биде дел од овој убав и голем проект, со што искрено покажаа дека и жителите на помалите градови заслужуваат да добијат место каде ќе можат бесплатно да спортуваат и се рекреираат. Истовремено, би сакал да упатам апел до моите сограѓани дека оваа спортска зона која го краси нашиот град е сега нивна, па треба совесно и одговорно да се однесуваат кон неа, како кон своја“, изјави г. Сашко Николов, градоначалник на Општина Радовиш.

„Coca-Cola Активната зона“ во Радовиш е поставена на „Кеј 8-ми септември“, локација која е достапна за сите жители на овој град, а како и останатите, и оваа Активна зона е опремена од 6 најсовремени фитнес справи кои се за слободна употреба на сите граѓани 24 часа.

Инаку, како дел од оваа платформа покрај 10-те „Coca-Cola Активни зони“, беше реализиран и Coca-Cola фудбалскиот куп, а беа донирани и повеќе бесплатни паркиралишта за велосипеди, со цел поттикнување на велосипедската култура.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Дали знаете што се случува со млечните производи што не се чуваат во фрижидер?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford