• 2°C
  Берово
 • 5°C
  Битола
 • 1°C
  Валандово
 • 2°C
  Велес
 • 0°C
  Виница
 • 3°C
  Гевгелија
 • 0°C
  Гостивар
 • 1°C
  Дебар
 • 2°C
  Д. Капија
 • 2°C
  Д. Хисар
 • 0°C
  Делчево
 • 2°C
  Дојран
 • 3°C
  Кавадарци
 • 0°C
  Кичево
 • 0°C
  Кочани
 • 0°C
  Кратово
 • -1°C
  Крушево
 • 1°C
  Кр. Паланка
 • 0°C
  Куманово
 • 2°C
  Неготино
 • 0°C
  М. Каменица
 • -1°C
  М. Брод
 • 3°C
  Охрид
 • 2°C
  Пехчево
 • 2°C
  Прилеп
 • 3°C
  Пробиштип
 • 4°C
  Радовиш
 • 1°C
  Ресен
 • 3°C
  Св. Николе
 • 2°C
  Скопје
 • 2°C
  Струга
 • 2°C
  Струмица
 • 3°C
  Тетово
 • 3°C
  Штип

Maјките на ќерки треба да го знаат ова

Спонзорирани линкови

Ќерките се најголемиот подарок за една мајка . Да имаш најдобра пријателка во лицето на својата ќерка е вистински благослов. Постојат работи кои секогаш ќе останат вистинити за односите меѓу ќерка и мајка.

Колку и тешки моменти да сте имале едни со други, треба да знаете некои вистини за мајките на девојки . Веројатно ќе се припознаете во некои од нив!

Вие сте идолот, хероината, моделот на имитација за ќерка си
Дури и таа да не ги одобрува целосно вашите пристапи, критики и методи, ќерката секогаш ќе се стреми да биде како вас. Таа ќе се обидува да ги стигне вашите достигнувања, да ви се допадне и да добие одобрување.

Прифатете, ако вашата ќерка е машкоданка
Машките девојки се такви по природа. Мајките треба тоа да го прифатат. Не се обидувајте да  ја напикате вашата ќерка во фустан, ако таа сака да носи широки панталони и слободни кошули. Тоа не ја прави помалку жена, едноставно е израз на нејзината машка душа, скриена под женската надворешност.

Вие ќе сте онаа која ќе ѝ го лекува скршеното срце
Мајките се најблиските суштества кои секоја ќерка сака да ги има до себе. Кога ќе дојде момент на љубовна мака, кога срцето ќе биде скршено и кога целиот свет ќе ни го врти грбот, тато не може, мама е тука за да ни помогне.
Секоја ќерка го знае тоа длабоко во срцето.

Ќерки ќе се лутат во некои моменти
Колку блиски се мајките, колку и да  помагале во какви ли не моменти, некогаш доаѓа момент во кој тие се “виновни” за сè.
Мајки, прифатете го тоа- ќерките имаат свои убедувања, кои се разликуваат од вашите. Дури и да ви кажат дека сте лоша мајка и дека сте виновни за секоја невоља во нивниот живот, тоа е нормално. Ќе дојде момент кога ќе ги цените напорите кои сте ги положиле.

Тие секогаш ќе се потпираат на вас
Мајките се судии и критичари, но и покровители и утешители. Каде ќе се утешите, ако не во скутот на мајка си, кога имате потреба од поддршка ?!

Некои денови ќе ви недостасува целата оваа драма
Мајките и ќерките често се во напнати односи за време на растењето. Девојките минуваат низ тешки периоди, обележани со бројни критични моменти. Нема да недостасуваат скандали, недоразбирања и лутење.
Но, еден ден сето тоа ќе ви недостасува, кога ќерка ви ќе тргне самостојно вашиот пат.

Секогаш ќе бидете најдобрата нејзина пријателка
Без разлика што ќе ви донесе животот, без разлика на кое растојание ќе бидете една од друга, секогаш ќе си останете најдобри пријателки! Нема околност или пречка што ќе раздели мајка од ќерка – ако не физички, тогаш барем емоционално!

И тоа никогаш нема да се промени! Со напредување на возраста пријателството ќе станува посилно од било кога.

Ти се допаѓа? Следи не на Фејсбук и прочитај уште милион вакви текстови…

 

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford