Хит на социјалните мрежи: Урнебесни инструкции за мажот како да го преживее викендот со 4 деца

Спонзорирани линкови

Мајките на децата секој ден се научени да им припремаат храна, да им го наместат креветчето или пак да ги облечат. Сепак ова и не се така навидум лесни задачи.

Еве што се случува кога мајката ќе отпатува а таткото е оставен да се грижи за четирите деца еден викенд.

– Драги, ти ги пишувам ова од љубов а не од страв. Сакав да ти кажам неколку работи пред да се препуштиш на викендот така сам – го започнала своето писмо Меган Оесар која му дава инструкции на својот сопруг како да го “преживее“ викендот.

– Во случај доколку планираш да завршиш некоја твоја работа овој викенд, среќно! Квин плаче на секои 4,5 секунди, постојано сака вода поради која често оди во тоалет. Некогаш може да оди и сама, но најчесто мора да и помогнеш. Не заборавај да имаш резерва на долна облека. Те бакнувам!

– Вечерата ќе биде грозна. Бали ќе сака пица, Харпер ќе праша за палачинки. Квин ќе се расплаче кога ќе го изговориш зборот “палачинка“, па затоа ќе инсистираат на тестинини со сирење ( но не од розевата ни пак белата кутија, туку од виолетовата ). Кога ќе видат дека нема тестенини во  виолетовата кутија ќе се одлучат за тост, но Пени ќе сака тестенини. Во меѓувреме ќе почнеш да правеш палачинки за Харпер а откако ќе слушне за тостот на Квин, и тој ќе се сложи со тоа.

– По ова ќе ги фрлиш палачинките во канта бидејќи Бали има проблеми со стомакот кога јаде тестенина, додека Харпер и така сака само тестенини од белите пакувања. На крај сите ќе јадете житарици со млеко – пишува мајката.

Но инструкциите не завршуваат тука. Мајката предупредува дека подготовката за спиење се претвора во вистинска ноќна мора.

– Заборави на пижамите со Пени. Таа ќе ја сака својата облека со Мики Маус на неа, а кога ќе и ја облечеш ќе почне да се жали дека ја стегаат ракавите. Неместо тоа облечија во онаа на Есшом. Големи се шансите да е нечиста ама нема врска… и таа е. Кога ќе видеш дека не можеш да ја успиеш на крај ќе ја однесеш во раце со тебе во креветот мислејќи дека тоа е добра идеја. Ха ха ха! Ќе имаш чуство дека спиеш со боксерот Evander Holyfield под дејство на дрога. Квин, Харпер и Бели ќе заспијат без проблеми но за кратко ќе сватат дека нивните мали усни се суви и ќе реагираат како да поминале 1000 км во Сахара. Една по една ќе се спуштаат во кујната на секој 5 минути и ќе бараат вода. Не и дозволувај на Квин да пие од розевата чаша бедејќи ако другите го забележат тоа, ќе полудат.

Духовитата мајка во писмото тврди дека доручекот и ручекот ќе бидат подеднакво грозни а својот сопруг го советува да се напие многу кафе бидејќи ќе му треба енергија и да остане  буден цел ден.

Откако писмото е објавено на Facebook, за само неколку дена е споделено над 96 000 пати и има повеќе од 52.000 коментари.

Целото писмо на англиски јазик можете да го прочитате во продолжение…

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford