• 4°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 7°C
  Валандово
 • 7°C
  Велес
 • 5°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 4°C
  Гостивар
 • 3°C
  Дебар
 • 7°C
  Д. Капија
 • 4°C
  Д. Хисар
 • 6°C
  Делчево
 • 7°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 4°C
  Кичево
 • 6°C
  Кочани
 • 6°C
  Кратово
 • 4°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 4°C
  Куманово
 • 8°C
  Неготино
 • 5°C
  М. Каменица
 • 4°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 4°C
  Пехчево
 • 4°C
  Прилеп
 • 8°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 6°C
  Св. Николе
 • 6°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 7°C
  Струмица
 • 3°C
  Тетово
 • 6°C
  Штип

Најопасните пештери во светот од кои многумина никогаш не се вратиле

Спонзорирани линкови

Овие пет пештери ја носат титулата „најопасните пештери во светот“. Тие се полни со скриени агли и канали, а некои им го одзеле животот на оние кои се обиделе да ги истражат.

Јукатански пештери

Овие пештери се формирале кога дел од земјата се распаднал на полуостровот Јукатан, создавајќи јами кои се нарекуваат „ценоти“. Од осумдесеттите години до денес само 2.400 ценоти од 6.000 ги мапирале нуркачите кои се осмелиле да влезат во нив, а многу кои нурнале таму го изгубиле својот живот во овие мрачни лавиринти.

Јакобов бунар

Јакобов бунар е една од најдолгите подводни пештери во Тексас која наликува на бунар. Длабока е 10 метри до свиокот, од каде што се спушта сè подлабоко и содржи голем број на тесни ќелии. Дното и се наоѓа на 40 метри длабочина.

“Asopladeru la Texa”

Со користење на најнови технологии овие пространи пештери постепено се мапирани. Најдлабоката точка се наоѓа на 1.230 метри длабочина. Истражувањето на оваа пештера сè уште е во тек.

Пештерскиот систем Ј2 во планините Сиера Хуарес

Во овие пештери се влегува низ многу тенка празнина во шумата лест Беш, на планина на височина од 3 илјади метри. Оние кои ќе се вовлечат во неа мораат да се спуштат 500 метри пониско удирајќи во ѕидовите. Пештерите се протегаат на осум хоризонтални километри и еден километар под површината.

Систем Чеве

Овие пештери исто така се наоѓаат во планините Сиера Хуарес и се длабоки 2.5 илјади метри, па поради тоа се потенцијално најдлабоките пештери на светот.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford