• 5°C
  Берово
 • 8°C
  Битола
 • 8°C
  Валандово
 • 10°C
  Велес
 • 6°C
  Виница
 • 10°C
  Гевгелија
 • 6°C
  Гостивар
 • 6°C
  Дебар
 • 8°C
  Д. Капија
 • 6°C
  Д. Хисар
 • 7°C
  Делчево
 • 8°C
  Дојран
 • 9°C
  Кавадарци
 • 6°C
  Кичево
 • 8°C
  Кочани
 • 7°C
  Кратово
 • 5°C
  Крушево
 • 6°C
  Кр. Паланка
 • 5°C
  Куманово
 • 10°C
  Неготино
 • 6°C
  М. Каменица
 • 6°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 5°C
  Пехчево
 • 6°C
  Прилеп
 • 10°C
  Пробиштип
 • 8°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 9°C
  Св. Николе
 • 8°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 8°C
  Струмица
 • 5°C
  Тетово
 • 8°C
  Штип

Змии, шкорпии и ајкули: Овде ги испраќале луѓето за да исчезнат

Спонзорирани линкови

Панамскиот остров Коиба поседува кристално чисто море, бели песочни плажи опкружени со палми и неистражени дождовни густи шуми. Но кој може да претпостави дека овој рајски остров има толку мрачно минато и неизвесна иднина?

Во минатото таму ги испраќале најопасните криминалци, но и непосакуваните политички затвореници. Илјадници затвореници, познати како Los Desaparesidos (Исчезнати), немале шанси да избегаат, бидејќи островот бил преполн со отровни змии и инсекти, а во морето околу него имало премногу ајкули.

Денес, 100 години подоцна, недопрени се околу 80 отсто од дождовните шуми, најголемите во Средна Америка, а во 2005 година, непосредно после затворањето на казнената институција, националниот парк е прогласен за светско наследство под заштита на УНЕСКО.

Разновидноста на живиот свет ги привлекува и научниците и љубителите на природата. Островот изобилува со автохтони видови на цицачи, птици и растенија и е последно прибежиште за загрозените видови, како гривастиот орел и црвените ари.

Лоциран на истиот подводен гребен како и Островите Галапагос, Коиба има и многу разновиден морски свет каде водата околу островот е коридор за миграцијата на ража, желки, делфини, бели ајкули, китови и риби.

Коиба е позната како едно од највозбудливите места за нуркање на кое можат да се видат најразлични видови на риби. Меѓутоа, сè поголемата популарност на островот е сериозна причина за загриженост. Поради ограничените можности за снабдување со вода и отстанување на отпадот, островот не може да го поднесе напливот на туристи кои го посетуваат во рамките на редовните патувања со брод.

Камило Консуегра, сопственикот на „Панама нуркачкиот центар“, вели дека нема ограничување на бројот на гости кои можат да го посетат островот. За на него да преноќат мораат да имаат дозвола, но секако може да се појде на излет.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford