• 4°C
  Берово
 • 7°C
  Битола
 • 7°C
  Валандово
 • 7°C
  Велес
 • 5°C
  Виница
 • 8°C
  Гевгелија
 • 4°C
  Гостивар
 • 3°C
  Дебар
 • 7°C
  Д. Капија
 • 4°C
  Д. Хисар
 • 6°C
  Делчево
 • 7°C
  Дојран
 • 8°C
  Кавадарци
 • 4°C
  Кичево
 • 6°C
  Кочани
 • 6°C
  Кратово
 • 4°C
  Крушево
 • 4°C
  Кр. Паланка
 • 4°C
  Куманово
 • 8°C
  Неготино
 • 5°C
  М. Каменица
 • 4°C
  М. Брод
 • 7°C
  Охрид
 • 4°C
  Пехчево
 • 4°C
  Прилеп
 • 8°C
  Пробиштип
 • 7°C
  Радовиш
 • 5°C
  Ресен
 • 6°C
  Св. Николе
 • 6°C
  Скопје
 • 6°C
  Струга
 • 7°C
  Струмица
 • 3°C
  Тетово
 • 6°C
  Штип

10 кратки совети за вежбањето

Спонзорирани линкови

Сите ние имаме различни професии и различни животи, па затоа не мора строго да следите некојa книга.

Ние ви даваме само листа со мали трикови како да си ја олесните работата и со помалку труд да постигнете поголеми резултати.

Земете слободен од вежбањето секоја недела!

Ова нека постане дел од вашата рутина за вежбање. На вашето тело му е потребен слободен ден, па така не размислувајте дали да си го дозволите.

Вежбајте надвор колку што можете повеќе!

Една предност на вежбањето надвор е сонцето и свежиот воздух, а друга е опкружувањето кое ви дава енергија и не ве тера да се склопчите на креветот.

Соберете информации за вежбањето!

Само отворете google (па и notformen) и тука ве чека цела палета на вежби и користа од нив. Исто така појдете до најблиската книжарница и купете некоја книга на тема фитнес.

Повикајте некој да вежба заедно со вас!

Пронајдете си партнер за вежбање, тоа е тајната како да изгубите килограми брзо. Но тоа нека биде некој посветен со кого ќе се чувствувате обврзани за да вежбате. Заедно ќе ги споделувате стравовите и напредокот.

Постепено зголемувајте го времето на вежбање!

Ова е полесно да се каже отколку да се направи, но мора да го натерате умот да го стори тоа за телото да го стори тоа. Не задавајте си преголеми цели преку ноќ, туку постепено зголемувајте го времетраењето на вашиот дневен тренинг.

Направете си план за вежбање кој ќе одговара на вашиот животен стил!

Сите ние имаме различни професии и различни животи, па затоа не мора строго да следите некојa книга. Направете си план соодветен за вас и држете се за него.

Не стојте, пешачете!

Не стојте во фиксна положба, дури и да размислувате нешто шетајте наоколу или шетајте барем лево – десно.

Не седете, стојте!

Златното правило е да одберете позиција која ви е помалку комфорна.

Не лежете, седнете!

Веќе го знаете горе споменатото златно правило.

Не бидете мрзеливи!

Најлесна работа на светот е да бидете мрзеливи. Само седите пред телевизорот на столот и јадете нешто пржено. Скршете ја веднаш оваа лоша навика! Прво исфрлете го од домот омиленото столче и ставете некое некомфорно пред телевизорот.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Баскерфест 2018 збогатен со многу нови забавни содржини
Танцот во “Тишина” со гласна порака против семејното насилство
Таа е најубавата Србинка: Заводливата манекенка се соблече и ги покажа своите атрибути!
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Нова група, нова надеж, една цел – да се купи насмевка онаму каде што е најпотребно
Што му прави 10 дена одмор на море на вашето тело?
Здрави навики кои ќе ви помогнат брзо да се ослободите од вишокот килограми
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци
15 чудни работи за нас кои се нормални во Америка
Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Лемурите од скопската Зоолошка градина прогнозираа победник на Светското првенство
Што ги прави и возрасните деца?
Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford