5 ефикасни совети со кои загарантирано ќе дојдете до рамен стомак

Спонзорирани линкови

Додадете влакна во вашата диета и скратете на лошите јаглехидрати. Ограничете ги продуктите како бел леб, тестенини, компири и бел ориз.

Не постои нешто како рамнење на стомакот преку ноќ, тоа е долга и напорна трка во која само најмотивираните издржуваат.

Не поставувајте си превисоки цели како манакенските 60 сантиметри во обемот на струкот, поставете пореална цел и од денес започнете да работите на нејзиното постигнување.

ФОРМУЛА: Вежби + Здрава исхрана = Минус сантиметри и килограми

Следете ги овие ефикасни совети:

1. Пешачете или џогирајте 30 минути најмалку 3 пати неделно за да го забрзате метаболизмот да ги согори маснотиите.

2. Ограничете го внесувањето на шеќерот. Тој ви додава празни калории и води кон зголемување на телесната тежина.

3. Пуштете си ЦД со пилатес и вежбајте најмалку 2-3 пати неделно. Пилатесот го тонира целото ваше тело со концентрација на средниот дел (стомакот) и ја подобрува вашата флексибилност.

4. Додадете влакна во вашата диета и скратете на лошите јаглехидрати. Ограничете ги продуктите како бел леб, тестенини, компири и бел ориз. Наместо тоа јадете кафеав ориз и пченичен леб. За да ги добиете потребните влакна зголемете го внесувањето на свежо овошје и зеленчук (особено лисест).

5. Конзумирајте:

Сончоглед

Сончогледовите семки се богати со витамини Б и витамин Е и се одлични за залажување на гладот. Можете да ја попрскате вашата салата со две големи лажици сончоглед.

Грашок и мешункасти плодови

Грашокот ќе ви помогне во согорувањето на маснотиите и регулирањето на варењето. Овие плодови се полезни во борбата со срцевите заболувања, високиот крвен притисок, ракот на дебелото црево и нормално дебелината.

Спањак

Спанаќот покрај за намалување на килограмите ќе ви помогне и за неутрализирање на слободните радикали т.е. молекулите кои го забрзуваат процесот на стареење.

Маслиново масло

Маслиновото масло е одлично за готвење и салати. Го намалува лошиот холестерол и колку е позелено, толку повеќе антиоксиданси содржи.

Бадеми и други јаткасти плодови

Јаткастите плодови ќе учествуваат во изградбата на мускулната маса, а ќе ви ја намалат желбата за грицкање на некој чипс, смоки или колачи. Исто така ќе ви помогнат при срцеви заболувања, појава на брчки или висок крвен притисок.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford