Гледам премногу маски, но премалку лица….

Спонзорирани линкови

Насекаде околу нас маски…И кога зборувам за маски не мислам на оние што не заштитуваат од актуелниот вирус… Напротив, овие маски се од оние опасните за околината кои предизвикуваат многу солзи кога ќе паднат. Ама некако луѓето како да се имаат соживеано со нив и поинаку и не знаат да функционираат. Задоени со злоба, хранети со алчност и не ни знаат поинаку. За нив животот е борбено поле во кое секој  и секого го гледаат како потенцијална опасност и најчесто напаѓаат без причина и без повод. Водени со мотото дека е подобро да нападнат пред да бидат нападнати па секаде сеат злоба, пакост и штета и сето тоа додека ви ја сервираат својата љубезност и помош без доза на резерва. И најчесто оние искусните знаат како со нив, но наивните најчесто се нивна омилена мета. Се хранат од нив, им го вдишуваат животот и кога ќе осетат дека исцедиле се продолжуваат понатаму. А кога ќе се најдат загрозени, тогаш се најголемите жртви. Ги вадат своите солзи, зборови, емоции и пукаат со нив се додека не сфатат дека со вода во железо  не можеш. Исто како што не можеш и со глава низ ѕид. И од секогаш ме мачеле милион прашања за таквите личности… Дали може злобен човек да биде среќен ? Зарем не ги гушат тие маски ? Да ги стегаат по вратот после секоја пакост? Како спијат навечер ? Зарем не се плашат од кармата? Од моментот кога ќе треба да ги платат своите долгови? Несреќни, бедни мали души.

Ги жалам. Ги жалам зошто никогаш нема да осетат што е вистинска среќа. Никогаш нема да осетат што значи искрена насмевка. Никогаш нема да осетат што значи доверба. Ќе го проживеат својот беден живот трудејќи се да уништат се што ќе допрат и на крај кога ќе станат седи, стари, немоќни и сами, едниственото нешто на што ќе се сеќаваат ќе бидат солзи. Нечиви. Секогаш го добиваме назад тоа што го правиме. Добро. Лошо. Среќа. Тага.

Maskenbal maske: 6 koraka (sa slikama) - 2020 - Gwsi geps

Така да, главата горе, насмевката на вас и со чисто срце вдишувајте го животот. Можеби некогаш ќе бидете и повредени, но секогаш ќе знаете дека вие животот го вдишувате со полни гради. Трудете се секогаш или барем колку што можете повеќе да имате чиста околина околу вас за да може да вдишувате чист воздух кој ќе ги избиструва вашите мисли. Загадениот оставете им го на трујачите. Тој секако е и најдобар за нивните токсични мисли, дела. А и со маски се. Можеби нема да се загушат од сопствените токсини кои ги сеат наоколу. Одј*бите и уживајте

 

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford