5 откритија што никој не може да ги објасни

Спонзорирани линкови

Историјата е преполна со мистериозни пронајдоци на кои научниците сè уште им ја немаат пронајдено нивната намена. Ова се дел од откритијата за кои науката нема објаснување.

1. Подводниот град Јонагуни во Јапонија

Овој антички камен комплекс бил откриен сосем случајно од Кихачиро Аратаке, инструктор по нуркање. Подводниот град е вистинска мистерија, каменот од кој е направен е потонат под вода повеќе од 10.000 години, долго време пред да бидат изградени египетските пирамиди.

2. Подземни тунели од камено време

Проширена мрежа на подземни тунели, кое се протега низ Европа, од Шкотска до Турција, докажува дека не знаеме многу работи за луѓето од каменото време. Вистинската цел на овие тунели не е позната. Некои истражувачи веруваат дека луѓето ги користеле како заштита против грабливци, додека други веруваат дека служеле за безбедно патување.

3. Порта на Сонцето, Боливија

Некои археолози веруваат дека се наоѓал во центарот на голема империја во текот на првиот милениум. Никој не знае што значат цртежите на портата, можно е да имаат некакво астролошко или астрономско значење.

4. Недовршениот обелиск во Египет

Не е познато зошто останал недовршен, ниту зошто е оставен во ваква состојба.

5. Џиновските топки во Костарика

Овие мистериозни камени формации се интересни поради својата форма, но и поради непознатото потекло и намена. Откриени се во 30-тите години на минатиот век од работници кои чистеле плантажа со банани. Според локалните легенди, мистериозните топки содржеле скриено злато но сепак биле празни.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford