10 вознемирувачки факти за смртта

Спонзорирани линкови

Ова е вашиот живот. Секој ден учите нешто ново. Со секоја минута животот истекува. Денес ќе научите 10 нови и интересни факти за смртта:

1. Луѓето ги закопуваат мртвите веќе 200.000 години. Најстарите пронајдени гробови се во Шпанија и Велс.

2. Зошто старееме и умираме е се уште загатка без прецизен одговор. Една хипотеза вели дека повеќето суштества умираат уште пред да остарат или од насилна смрт или од некоја болест, и дека еволуцијата не ги „закрепнува“ мутациите кои не болат во доцните години.

3. Зборот „смртност“ доаѓа од латинскиот збор „mors“, кој во превод значи смрт.

4. Досега само 93.5% од луѓето имаат умрено. Имено, од 108 милијарди луѓе кои се бројат откако постои модерното општество, 7 милиони се уште се живи.

5. Во таканаречениот „Котард“ синдром, живите луѓе се заглавени во психичка состојба во која се убедени дека се веќе мртви. Ова е една од најретките болести во светот.

6. Најчеста причина за смрт во светот е срцева болест.

7. Кај младите пак, најчеста причина за смрт е сообраќајна несреќа.

8. Најчеста причина за смрт меѓу младите девојки се се уште компликации при породувањето.

9. Мозочните ќелии умираат неколку минути откако работата на срцето ќе запре.

10. Од 55 милиони починати луѓе годишно, 9.5 милиони се Кинези.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford