Овој гаџет открива тумор: Доволно е само да дувнете!

Спонзорирани линкови

Мал позлатен високо-технолошки чип опремен со нано-сензори ќе работи на принципот на откривање на хемиски комбинации во здивот на некој кој има малиген тумор.

Европската комисија го финансираше израелскиот проект со 6 милиони евра, за да се развие додаток за телефон кој ќе може да му каже на корисникот дали има рак. Дијагнозата ќе се определи само врз основа на здивот, а резултатите ќе бидат познати веднаш, иако обично за вакви резултати се чека дури и по неколку месеци.

– Тековните дијагностички техники не се ефикасни и практични – изјави лидерот на проектот Хосам Хаик.

– Оваа технологија може да ги олесни терапевтските интервенции и да ги замени скапите и долготрајните клинички испитувања кои на крајот ќе доведат до истата интервенција – додаде тој.

Според податоците на Светската здравствена организација, 1,5 милиони луѓе ширум светот умираат секоја година од рак на белите дробови. Причината за ова е подоцнежното откривање на тешките болести кои се карактеристични за неразвиените држави и кое доведува до проширување на другите органи.

Наместо скенер, мал позлатен високо-технолошки чип опремен со нано-сензори ќе ја врши истата функција. „Sniffphone“ ќе работи на принципот на откривање на хемиски комбинации во здивот на некој кој има малиген тумор.

Погледнете го видеото:

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Екслузивно со Стеван Стеванович: Неоткриени детали од прославата на РК Вардар но и од приватниот живот
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Интервју со Д-р Ангелчо Андоновски: Каква е состојбата со морбилите и како детската болница „Козле“ се справува со нив?
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford