Дали човечкиот ум еден ден ќе „живее“ во компјутер?

Спонзорирани линкови

Рендал Коен го претстави планот преку кој својот мозок ќе го пренесе во компјутер. Тој вели дека клучот е во мапирање на мозокот и сведување на неговите активности на пресметки, а потоа преведување на тие пресметки во код.

Сето тоа би требало да го овозможи SIM(Substrate – independent Mind) технологијата, односно „ум независен од подлогата“. Тоа не е вештачка интелегенција, туку човечки ум префрлен во компјутер.

Невролозите се 99.90% сигурни дека мозокот е механизам и ако можеме да протолкуваме како функционира, можеби ќе можеме да направиме замена за него, вели Коен.

Коен смета дека со помош на овој систем би можеле да населуваме други планети, дури и виртуелни. Тој дури започнал и организација наречена Carboncopies, која работи на технички и етички проблеми врзани со овој проект.

Човечкиот мозок е составен од 85 милијарди независни неврони од кои секој е поврзан со уште 10.000 други, преку аксоните и дендритите.

Сподели на:

Спонзорирани линкови

OСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Селебрити Филм Музика МК Сцена Ноќен живот Интервју
Интервју со Премиер Бенд
Емотивна празнична честитка од ДСУ за рехабилитација и образование ,,Свети Наум Охридски ” Скопје
No Preview
Тест натпис
Лајфстајл Здравје Мода и убавина Wake up Травел Родители и деца Дом и дизајн Кулинарство Спорт
Доколку сакате ова лето цела плажа да „одлепи“ по вас, правете ја оваа вежба!
Писмата до Дедо Мраз
РОТА ВИРУС кај новороденчиња и мали деца, реагирајте веднаш
Љубовни врски Афродизијак Камасутра Машки свет Женски свет Gentleman's Choice Lady's Choice
Заљуби се во некој што повеќе ќе ти ја сака душата отколку телото
Искрен совет до мажите: Како да сакате една девојка?
Прекрасни совети од луѓе кои со години биле сами и на крај пронашле вистинска љубов
Тематски хороскоп Хороскоп
Петте најубави жени според хороскопскиот знак
Зошто треба да се заљубите во една Вага?
Секој хороскопски знак има посебен талент – Дознајте кој е вашиот
Занимливости Мистерии Луд свет Уметност Know How Ретро
Дино Парк во Скопје – Вистинска атракција за сите генерации
Комуникативни сте, и менаџментски спремни? – „План -б“ Ви нуди соработка: Работите кога сакате, колку сакате!
Преслатко: Погледнете како танцува ова девојче
Фото стории Забава ТВ Направи сам Факти и цитати Тестови и квизови Читална
Предновогодишна генералка
Празници се ближат
Гледам премногу маски, но премалку лица….
Наука Интернет Хардвер Софтвер Мобилни Гаџети Gamereport Футурама
Студенти на УГД креираа паметна апликација која може да го спаси и вашиот живот!
Интернетот не e само игра. Кликај безбедно… Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет
InTech X Meets Massive Interactive на 5-ти декември во МКЦ, Скопје
Новитети Fun News Концепти Сајмови Совети
Ford го претстави новиот Focus – Најиновативeн, динамичен и возбудлив Ford досега
Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто
Нова мобилна апликација за возачите на Ford